Australian Open 2023 LIVE: Schedule, results, scores, Aussies on court

The first day of Australian Open 2023 has several tasty matches for tennis fans to dine out on.

Top seed Rafael Nadal will be in action with a contest against tricky Brit Jack Draper, while world No.1 Iga Swiatek cops a Wimbledon quarter-finalist in Jule Niemeier.

On top of that, a battle of former Australian Open champions between Victoria Azarenka and Sofia Kenin will take place.

Seven Aussies will also be on court as The Sporting News shows you the menu for Monday, January 16.

SEE: Aussies in action

SKIP TO: Rod Laver Arena | Margaret Court Arena | John Cain Arena | KIA Arena | 1573 Arena | Court 3 | Court 5 | Court 6 | Court 7 | Court 8 | Court 12 | Court 13 | Court 14 | Court 15 | Court 16 | Court 17

Australian Open schedule and results – Day 1

Rod Laver Arena

Time (AEDT) Match Score Event
11:00am Katerina Sinakova (CZE) vs [7] Coco Gauff (USA) In Progress Women’s Singles – First Round
Followed by Yue Yuan (CHN) vs [6] Maria Sakkari (GRE)   Women’s Singles – First Round
NB 2:30pm [1] Rafael Nadal (ESP) vs Jack Draper (GBR)   Men’s Singles – First Round
From 7:00pm [1] Iga Swiatek (POL) vs Jule Niemeier (GER)   Women’s Singles – First Round
Followed by Marcus Giron (USA) vs [7] Daniil Medvedev   Men’s Singles – First Round

Margaret Court Arena

Time (AEDT) Match Score Event
11:00am [3] Jessica Pegula (USA) vs Jaqueline Cristian (ROM) In Progress Women’s Singles – First Round
Followed by [10] Hubert Hurkacz (POL) vs Pedro Martinez (ESP)   Men’s Singles – First Round
Followed by Sofia Kenin (USA) vs [24] Victoria Azarenka   Women’s Singles – First Round
From 7:00pm [3] Stefanos Tsitsipas (GRE) vs Quentin Halys (FRA)   Men’s Singles – First Round
Followed by [10] Madison Keys (USA) vs Anna Blinkova   Women’s Singles – First Round

John Cain Arena

Time (AEDT) Match Score Event
11:00am [15] Jannik Sinner (ITA) vs Kyle Edmund (GBR) In Progress Men’s Singles – First Round
Followed by Alison van Uytvanck (BEL) vs [15] Petra Kvitova (CZE)   Women’s Singles – First Round
NB 3:30pm Sebastian Baez (ARG) vs Jason Kubler (AUS)   Men’s Singles – First Round
NB 6:00pm Vasek Pospisil (CAN) vs [6] Felix Auger-Aliassime (CAN)   Men’s Singles – First Round

KIA Arena

Time (AEDT) Match Score Event
11:00am Anna Kalinskaya vs [13] Danielle Collins (USA) In Progress Women’s Singles – First Round
Followed by Daniel Altmaier (GER) vs [16] Frances Tiafoe (USA)   Men’s Singles – First Round
NB 3:00pm [11] Cameron Norrie (GBR) vs Luca van Assche (FRA)   Men’s Singles – First Round
Followed by Xinyu Wang [CHN] vs Storm Hunter [AUS]   Men’s Singles – First Round

1573 Arena

Time (AEDT) Match Score Event
11:00am Emma Raducanu (GBR) vs Tamara Korpatsch (GER) In Progress Women’s Singles – First Round
Followed by Dusan Lajovic (SRB) vs [20] Denis Shapovalov (CAN)   Men’s Singles – First Round
Followed by [20] Barbora Krejcikova (CZE) vs Sara Bejlek (CZE)   Women’s Singles – First Round
Followed by Alex Molcan (SVK) vs Stan Wawrinka (SUI)   Men’s Singles – First Round

Court 3

Time (AEDT) Match Score Event
11:00am Bianca Andreescu (CAN) vs [25] Marie Bouzkova (CZE) In Progress Women’s Singles – First Round
Followed by Talia Gibson (AUS) vs Clara Burel (FRA)   Women’s Singles – First Round
Followed by Dayana Yastremska (UKR) vs [17] Jelena Ostapenko (LAT)   Women’s Singles – First Round
Followed by John Millman (AUS) vs Marc Andrea Huesler (SUI)   Men’s Singles – First Round

Court 5

Time (AEDT) Match Score Event
11:00am Tomas Martin Etcheverry (ARG) vs Gregoire Barrere (FRA) In Progress Men’s Singles – First Round
Followed by Coco Vandeweghe (USA) vs Anhelina Kalinina (UKR)   Women’s Singles – First Round
Followed by Jaume Munar (ESP) vs Dalibor Svrcina (CZE)   Men’s Singles – First Round
Followed by [32] Jil Teichmann (SUI) vs Harriet Dart (GBR)   Women’s Singles – First Round

Court 6

Time (AEDT) Match Score Event
11:00am Cristina Bucsa vs Eva Lys (GER) In Progress Women’s Singles – First Round
Followed by Tallon Griekspoor (NED) vs Pavel Kotov    Men’s Singles – First Round
Followed by Lorenzo Sonego (ITA) vs Nuno Borges (POR)   Men’s Singles – First Round
Followed by Kaja Juvan (SLV) vs Selena Janicijevic (FRA)   Women’s Singles – First Round

Court 7

Time (AEDT) Match Score Event
11:00am Marta Kostyuk (UKR) vs [28] Amanda Anisimova (USA) In Progress Women’s Singles – First Round
Followed by [29] Sebastian Korda (USA) vs Cristian Garin (CHI)   Men’s Singles – First Round
Followed by Jiri Lehecka (CZE) vs [21] Borna Coric (CRO)   Men’s Singles – First Round
NB 5:00pm Laura Jeanjean (FRA) vs Nadia Podoroska (ARG)   Women’s Singles – First Round

Court 8

Time (AEDT) Match Score Event
11:00am Polina Kudermetova vs Olivia Gadecki (AUS) In Progress Women’s Singles – First Round
Followed by Mikael Ymer (SWE) vs [31] Yoshihito Nishioka (JPN)   Men’s Singles – First Round
Followed by Anna Bondar (HUN) vs Ana Bodgan (ROU)   Women’s Singles – First Round
Followed by Yannick Hanfmann (GER) vs Rinky Hijikata (AUS)   Men’s Singles – First Round

Court 12

Time (AEDT) Match Score Event
11:00am Yosuke Watanuki (JPN) vs Arthur Rinderknech (GER) In Progress Men’s Singles – First Round
Followed by Bernarda Pera (USA) vs Moyuka Uchijima (JPN)   Women’s Singles – First Round
Followed by Ernesto Escobedo (MEX) vs Taro Daniel (JPN)   Men’s Singles – First Round

Court 13

Time (AEDT) Match Score Event
11:00am Oscar Otte (GER) vs Shang Juncheng (CHN) In Progress Men’s Singles – First Round
Followed by [18] Karen Khachanov vs Bernabé Zapata Miralles (ESP)   Men’s Singles – First Round
Followed by Panna Udvardy [HUN] vs Camila Osorio [COL]    Women’s Singles – First Round
NB 4:00pm [22] Elena Rybakina (KAZ) vs Elisabetta Cocciaretto (ITA)   Women’s Singles – First Round

Court 14

Time (AEDT) Match Score Event
11:00am Corentin Moutet (FRA) vs Wu Yibing (CHN) In Progress Men’s Singles – First Round
Followed by Kamilla Rakhimova vs Kateryna Baindl (UKR)   Women’s Singles – First Round
Followed by Zhu Lin (CHN) vs Rebecca Marino (CAN)   Women’s Singles – First Round
NB 4:00pm [17] Lorenzo Musetti (ITA) vs Lloyd Harris (RSA)   Men’s Singles – First Round

Court 15

Time (AEDT) Match Score Event
11:00am [28] Francisco Cerúndolo (ARG) vs Guido Pella (ARG) In Progress Men’s Singles – First Round
Followed by Lesia Tsurenko (UKR) vs Karolína Muchová (CZE)   Women’s Singles – First Round
Followed by [29] Zheng Qinwen (CHN) vs Dalma Gálfi (HUN)   Women’s Singles – First Round
NB 4:00pm Christopher Eubanks (USA) vs Kwon Soon-woo (KOR)   Men’s Singles – First Round

Court 16

Time (AEDT) Match Score Event
11:00am Kristína Kučová (CZE) vs Diana Shnaider In Progress Women’s Singles – First Round
Followed by Brandon Nakashima (USA) vs Michael McDonald (USA)   Men’s Singles – First Round
NB 3:30pm Laura Pigossi (BRA) vs Catherine McNally (USA)   Women’s Singles – First Round
Followed by Thiago Moura Monteiro (BRA) vs Constant Lestienne (FRA)   Men’s Singles – First Round

Court 17

Time (AEDT) Match Score Event
11:00am Ilya Ivashka vs [32] Botic van de Zandschulp (NED) In Progress Men’s Singles – First Round
Followed by Brenda Fruhvirtová (CZE) vs Aliaksandra Sasnovich   Women’s Singles – First Round
Followed by Federico Coria (ARG) vs Márton Fucsovics (HUN)   Men’s Singles – First Round

 

Storm%20Hunter%20%28ne%CC%81e%20Sanders%29
Time (AEDT) Match Score Court Event
11:00am Polina Kudermetova vs Olivia Gadecki (AUS) In Progress Court 8 Women’s Singles – First Round
2nd match Talia Gibson (AUS) vs Clara Burel (FRA)   Court 3 Women’s Singles – First Round
NB 3:30pm Sebastian Baez vs Jason Kubler (AUS)   John Cain Men’s Singles – First Round
4th match John Millman (AUS) vs Marc Andrea Husler (SUI)   Court 3 Men’s Singles – First Round
4th match Xinyu Wang (CHN) vs Storm Hunter (AUS)   KIA Women’s Singles – First Round
4th match Yannick Hanfmann (GER) vs Rinky Hijikata (AUS)   Court 8 Men’s Singles – First Round

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *